Údržba koberců

Nejdůležitější při péči o koberec je jeho pravidelné vysávání. Je však pravděpodobné, že i přes pravidelné vysávání bude koberec po určité době jevit známky znečištění. A tehdy je třeba provést důkladné vyčištění, kterým se z koberce odstraní hloubkové nečistoty. Koberce s vyšším vlasem nevysávejte za použití rotačního kartáče na vysavači. Místnosti, do nichž svítí slunce po většinu dne, je vhodné zastiňovat (žaluzie, závěsy). Zejména u koberců z polypropylenového vlákna má sluneční svit vliv na barvu a strukturu koberce. 

ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ SUCHOU CESTOU
Při této metodě se používá prášek, který je vlhký, hrubý a s výraznou absorpční schopností. Díky těmto vlastnostem na sebe váže prach a nečistotu. Tento prášek se na koberec nasype, určitou dobu (dle návodu) se nechá působit a poté se z koberce vysaje. Tato metoda je zvlášť vhodná pro všívané a tkané koberce s nízkou výškou vlasu s výjimkou koberců vyrobených z bavlny. U koberců s vyšší výškou vlasu hrozí nebezpečí, že prášek zůstane v koberci, a proto se čištění suchou cestou u těchto druhů nedoporučuje.

ČIŠTĚNÍ KOBERCŮ MOKROU CESTOU
Čistící prostředek, který můžete obecně použít pro každý druh koberce, je tzv. mýdlová voda. Tento roztok vytvoříte smícháním 1 dílu kvalitního pracího prostředku na čištění vlny a 15 dílů vlažné vody. Můžete též používat speciální prostředky na čištění koberců, které jsou na trhu dostupné. Důležité je dodržovat ředění, případný silnější roztok způsobí potíže při odstraňování čistícího prostředku z koberce.

Čistící roztok se rovnoměrně nanese na celou plochu koberce, na znečištěných místech se nečistoty odstraní vlhkým hadrem. Čištění je třeba provádět tak dlouho, doku se z koberce vylučuje nečistota. Poté je třeba koberec nechat řádně vyschnout a následujících 24 hodin po něm nechodit.

Můžeme vám pomoci něco najít?