Všeobecné informace

Dřevěné masivní podlahy se právem řadí mezi to neluxusnější, co je možné si v dnešní době položit. Tento punc luxusu si tato podlaha vysloužila díky svým vlastnostem a materiálu, ze kterého je vyrobena. Dřevěné masivní podlahy se vyrábí zpravidla z jednoho kusu dřeva a to převážně z tvrdých dřevina jako je dub, javor, jasan či ořech v síle od 10 mm do 22 mm, které se při pokládce celoplošně lepí na zcela rovný podklad. Díky vlastnostem těchto dřevin je masivní podlaha velice pevná, odolná a trvanlivá. Velice dobře snáší střídání vlhkosti a má velice dlouhou životnost. Další výhodou těchto podlah je, že nevytváří statický náboj a tudíž neváží takové množství prachu jako jiné podlahy a samotný úklid je o mnoho snadnější. Tato podlaha vám bude sloužit dlouho k vaší spokojenosti, když jí budete věnovat náležitou péči a vytvoříte jí vhodné podmínky. Poradíme vám, jak se o podlahu průběžně starat. Přiblížíme také základní typy povrchové úpravy; lakování a voskování.

Lakované masivní podlahy
Lakování je nejpoužívanější povrchová úprava dřevěných podlah. Můžeme zvolit lesklý, polomatný nebo matný povrch. Důležité je především vybrat kvalitní lak, protože na výběru je z velké části závislá odolnost a životnost podlahy. Lak musí být dostatečně tvrdý, aby podlahu chránil pro poškrábání, prošlapání, ale také elastický, aby odolal rozměrovým změnám dřeva.

Výhodou lakované dřevěné masivní podlahy
lakovaných podlah je jejich snadná údržba a odolnost vůči mechanickému poškození.

Nevýhodu lakované dřevěné masivní podlahy
lakovaných podlah vidí někteří v tom, že lakovaný povrch brání charakteristickému vnímání dřeva, jak na dotek tak čichem. Tradiční masivní dřevěné podlahy jsou dodány většinou bez povrchové úpravy a lakují se až po položení a následném přebroušení podlahy. V porovnání s parketami však mají delší životnost. Životnost velkoplošných dřevěných parket může být při správné péči více než šedesát let. Životnost masivní dřevěné podlahy se blíží k životnosti domu.

Olejované/voskované masivní podlahy
Při voskování je dřevo napuštěno tekutým voskem na bázi vosku včelího, při olejování přírodním olejem. Tyto látky se vsáknou do dřeva a vyplní v něm póry. Tak je dřevěný povrch podlahy chráněn proti vlhkosti, a také se snáze uklízí. Dřevo působí hladkým dojmem. Vosk i olej na povrchu utváří pouze jemný film, nikoli vrstvu jako při lakování.

Výhodou voskované dřevěné masivní podlahy
voskování je zachování přírodního vzhledu, vůně i struktury. Pokud se podlaha poškodí pouze na malém místě, stačí přebrousit a přeolejovat pouze tuto postiženou plochu.

Nevýhodou voskované dřevěné masivní podlahy
je, že se tady podlaha snáze ušpiní a složitěji udržuje. Minimálně jednou ročně si zaslouží překartáčovat a znovu naimpregnovat a přelestit.

Masivní dřevěná podlaha a podlahové topení
Proč ne! Díky svým izolačním vlastnostem je tato podlaha sama o sobě velice tepá a příjemná. Pokud se ovšem rozhodnete pro podlahové topení doporučená síla podlahy je 15mm.

Můžeme vám pomoci něco najít?